W tym roku Dzień Ziemi w naszej szkole obchodziliśmy 16 kwietnia, czyli nieco wcześniej niż wynika to z kalendarza (Dzień Ziemi – 22 kwietnia). Z tej okazji uczniowie wzięli udział w teście wiedzy ekologicznej pod tytułem: ”EKO-TEST”.

Pytania testowe dotyczyły głównie zanieczyszczenia powietrza i związanych z tym zjawisk, segregacji odpadów, recyklingu oraz form ochrony przyrody. Dobre wyniki testu świadczą o wysokim poziomie świadomości ekologicznej młodzieży.

Dużą atrakcją były warsztaty pod tytułem: ”Smartfon w służbie ekologii”. W obecnych czasach młodzież ze smartfonem praktycznie się nie rozstaje, dlatego celem warsztatów było ukierunkowanie uwagi uczniów na bogate zasoby pożytecznych aplikacji dostępnych za darmo w sieci. Przy okazji Dnia Ziemi zwrócono uwagę na aplikacje związane z ochroną środowiska, aktywnym stylem życia i świadomym dokonywaniem wyborów konsumenckich. Po krótkim wykładzie prezentującym wpływ produkcji smartfonów na środowisko i sposoby na wydłużenie czasu użytkowania smartfona, testowano aplikacje:

- Green-Zones (strefy cenne przyrodniczo w Europie i zasady poruszania się po nich)
- Kalkulator śladu ekologicznego (ankieta mierząca nasz wkład w zanieczyszczenie Ziemi)
- Live Green (recykling, rozpoznawanie zdrowych produktów)
- Polska ekologia 24 (komunikaty ekologiczne i kalendarz)

Dodatkowo młodzież proponowała własne aplikacje np.: Zdrowe zakupy (rozpoznawanie konserwantów w produktach), Waterbot (podlewanie roślin), Endomondo (treningi rowerowe i biegowe), BlaBlaCar (wspólne przejazdy, ograniczanie ruchu na drogach).
Młodzież pracowała w grupach. Po zapoznaniu się z zasadami działania aplikacji, wykonywano prezentacje na specjalnie założonych w tym celu stronach na Facebooku, które wyświetlane były dla innych grup. Młodzież miała okazję poznać aplikacje, które mogą poprawić stan środowiska oraz ułatwić prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia.

Projekty

Partnerzy